Automatic Portable Transformer Oil Dielectric Strength Tester (IIJ-II-100)
Description
NAME:GW-2100Rcoil turns tester
Specifications
Sensor’s type
Ф9.5 Ф6 Ф4
Winding’s shape
Inner diameter >Ф4mm outer diameter<120mm height<110mm
Winding measurement range
1~30000
Winding measurement accuracy
500~30000 circle ±0.3%
Winding basic measurement speed
1.5 measurements /second
Resistance measurement range
100uΩ-20kΩ
Resistance basic measurement speed
3 times /second
Resistance measurement accuracy
0.2%
Range mode
Auto selection
Display mode
6-digit LED
Alarm selection
Short-circuit ,phase ,quiet
Dimensions (W*H*D)
335×320×290mm
Weight
Approx.6kg
Working temperature & humidity
0℃-40℃,≤90%RH
Power requirement
198-242VAC 47.5-52.5HZ
Power consumption
≤30VA
Ⅰ Summarize
1. Product Brief:
2. Technical indicators:
2.1 Working environment:
Temperature 0℃~40℃
Humidity ≤90℅RH
Atmospheric pressure 86~104Pa
2.2 Turns testing
2.2.1 The range of turns testing;
1 ring~30000 ring
2.2.2 Measurement error:
The range of winding turns
Measurement error
±0.1℅±1 Word
±0.2℅±1 Word
±0.3℅±2 Word
±0.5℅±6 Word
2.2.3 Turns dimensions:
Inside diameter>4.5mm, Height<100mm,Outside diameter<100mm(The special sizes could be customs made)
2.3 DCR test(Only GW2100R)
2.3.1 Range:
Automatic selecting
2.3.2 Test current:
0.1mA、1mA、10mA、100 mA Four shifting gears automatic selecting
2.3.3 The test range of resistance:
100uΩ~20kΩ
2.3.4 Measurement error:
Resistance range
Measurement error
0.1Ω~0.9999Ω
±0.7℅±2 Word
1Ω~19.99Ω
±0.5℅±1 Word
20Ω~19.99KΩ
±0.3℅±1 Word
2.4 Operating voltage:
220(1±10%) V AC, 50Hz (1±5%)
2.5 External dimensions:
335mm×320mm×290mm
2.6 Weight:
About 6kg
ⅡPanel instructions
1.The front panel drawing(GW2100R)
image001
2.The back panel Drawing
image007
To explain the label on front and back panel as detail as follow:
Label
Name
Functional instruction
The front panel instruction
1
Indicator lamp
turnoff, short indicator
2
Display window
Display turns or the value of resistance test
Indicator lamp(GW2100R)
Turns or the resistance unit indication
4
The key-press of parameter (GW2100R)
Select test turns or resistance
5
The key-press of Clear(GW2100R)
The clear for testing resistance short
6
Power switch
Used in on (1)or off(0) instrument import power
The key-press of Phase, turnoff, silent
The mode used in select alarm setup
8
The indicator lamp for alarm setup state
To indicate the alarm setup state
9
Test transducer
Be used in measurement the winding turns
10
Tumbler
anti-clockwise Open it to set the measured turns
The back panel description
11
Fuse
Be used in overcurrent protection of instrument, please use the 1A fuse
Test port
To connect GW26004A connecting line test turns or DCR outside
Communication joint
Be use in leave factor check
14
Power socket
Be use in connect 220V power line